Temelj dobre komunikacije je v pozitivni naravnanosti do sebe in drugih, v vzpostavljanju enakovrednega ali partnerskega odnosa z okoljem. Gre za življenjski položaj, v katerem spoštujemo sebe in druge ljudi, poznamo svoje močne strani, kvalitete drugih, vendar sebi in drugim dopuščamo tudi napake in pomanjkljivosti.

Svoje cilje dosegamo z asertivno in ne z agresivno komunikacijo. Asertivni smo takrat, ko uresničujemo svoje želje in zadovoljujemo potrebe, ne da bi delali karkoli v škodo drugih. S takim vedenjem dosegamo cilje z bistveno manj konflikti in z večjim zadovoljstvom, prispevamo pa tudi k boljši kvaliteti medsebojnih odnosov. In kar je najpomembnejše – tega načina komuniciranja se lahko naučimo, le odločiti se moramo, da to želimo.

Mnogi se »urijo« v metodah vzpostavljanja distance do drugih in zastraševanju, namesto, da bi krepili svojo socialno moč. Gre za komunikacijo iz tako imenovane nadrejene pozicije, rečemo ji tudi »plus minus« pozicija, pri kateri spoštujejo sebe, ne pa tudi drugih. Sebe doživljajo v primerjavi z drugimi ljudmi kot večvrednega, pomembnejšega človeka, o drugih pa razmišljajo kot o nesposobnih in preziranja vrednih posameznikih, ki jim ne gre zaupati. Taki ljudje drugim s svojo vzvišeno komunikacijo sporočajo, da so le njihova mnenja in ocene pravilne, velikokrat ponižujejo, žalijo, so pretirano tekmovalni in brez pravega razloga napadalni in nezaupljivi. Pogosto so na druge jezni, ker so prepričani, da jim ravno njihova nesposobnost preprečuje doseganje ciljev. V skrajnem primeru razvijejo do drugih sovražen odnos. Plus minus naravnani ljudje vzpostavijo z okoljem večvreden odnos, v primeru konfliktnih situacij zahtevajo spremembe predvsem od drugih, o spreminjanju samih sebe pa ne razmišljajo. Prva stvar s katero bi morali opraviti, je njihova agresivna komunikacija. Ti ljudje, kljub njihovemu pretirano dobremu mnenju o sebi, niso življenjski zmagovalci.

Nekateri ljudje komunicirajo iz tako imenovane podrejene pozicije, rečemo ji tudi »minus plus« pozicija, pri kateri precenjujejo druge, podcenjujejo pa sebe. Govorimo o ljudeh s kompleksom manjvrednosti, ki pa druge doživljajo kot večvredne, sposobnejše, boljše. Pogosto se ponižujejo, ne sprejemajo pozitivnih spodbud, pohvalam ne verjamejo. Radi prevzemajo vlogo žrtve. Vsakodnevno doživljajo strah, vedo, da nimajo krmila življenja v svojih rokah. Bojijo se sprememb, zato raje vztrajajo v nezadovoljujočih odnosih, kot pa da bi se lotili novih. V življenju običajno niso uspešni. Pogosto jih skrbi odobravanje drugih, zato nenehno iščejo zagotovila ter priznanje okolice. Problem takega človeka je lahko tudi v tem, da ne zna reči ne, v konfliktnih situacijah se raje umakne kot da bi poskrbel za reševanje nastale situacije.

Ljudje se občasno znajdemo v vsaki od opisanih pozicij. Lahko tudi v poziciji »minus minus«, pri kateri ne cenimo niti sebe niti drugih ljudi. Ta položaj, ki ustreza reku »priti nikamor«, je značilen za ljudi, prepričane, da preprosto ne morejo zmagati, da življenja enostavno ni vredno živeti. Pogosto razmišljajo celo o smislu svojega obstoja. So nezaupljivi in velikokrat obupani. To jih vodi v malodušje, zato se ne lotijo ničesar spreminjati. S problemi se ne spopadajo, prepuščajo se usodi – »kar bo, pa bo«. Gre za tipični položaj življenjskega poraženca, prepričanega, da niti sam niti nihče drug, ne more vplivati na potek dogodkov. Ljudje v tem položaju čutijo, da v odnosih ne napredujejo, ker tako ali tako ni nič vrednega in dragocenega. S takim odnosom lahko tudi drugim preprečijo doseganje uspehov. Gre za položaj vdaje in obupa.

Ena izmed vseh opisanih pozicij je za nas temeljna. Na našo temeljno življenjsko naravnanost so v veliki meri vplivali starši in drugi pomembni ljudje, ki so nas vzgajali. Pomembno pri tem pa je, da smo zdravi odrasli ljudje sposobni prevzeti pozicijo »plus plus«, jo utrjevati in na tak način v življenju dosegati višje cilje, z manj napora, z manj stresa…

Boštjan Polutnik

Leave a Reply