Tako kot otroci pri starših vedno znova preizkušajo njihove meje, tudi zaposleni preizkušajo, kje so meje njihovih vodij. Zgodba je podobna tisti o nakupu novega avtomobila, ki ga želimo najprej dodobra spoznati. Kakšne ima pospeške, kako zavira, kako se obnaša na mokrem vozišču itn. Prav to nas zanima tudi pri novem vodji.
Spoznali smo že asertivnega in agresivnega vodjo. Tokrat se bomo srečali z nesamozavestnim vodjo, ki ima prav tako težave pri izgradnji visoke stopnje socialne moči, ki mu omogoča, da mu delavci sledijo in izpolnjujejo naloge. V praksi ga srečamo redkeje kot prejšnja dva, ne pa tako redko, da mu ne bi veljalo nameniti nekaj besed.
Gre za ljudi, ki komunicirajo iz tako imenovane podrejene pozicije, rečemo ji tudi »minus plus« pozicija, pri kateri spoštujejo druge, ne pa tudi sebe. Govorimo o ljudeh s kompleksom manjvrednosti, ki pa druge doživljajo kot večvredne, sposobnejše, boljše. Pogosto se ponižujejo, ne sprejemajo pozitivnih spodbud, pohvalam ne verjamejo. Radi prevzemajo vlogo žrtve. Vsakodnevno doživljajo strah, vedo, da nimajo krmila življenja v svojih rokah. Bojijo se sprememb, zato raje vztrajajo v nezadovoljujočih odnosih, kot pa da bi se lotili novih. V življenju običajno niso uspešni. Pogosto jih skrbi odobravanje drugih, zato nenehno iščejo zagotovila ter priznanje okolice. Problem takega šefa je lahko tudi v tem, da ne zna reči ne, v konfliktnih situacijah se raje umakne kot da bi poskrbel za reševanje nastale situacije.
Morda ste si zastavili vprašanje, kje sem srečal takega vodjo. Največ sem jih spoznal na seminarjih komunikacije in javnega nastopanja, kjer se učijo asertivne komunikacije in obvladovanja strahu pred nastopanjem. Ni pa redko, da si tak nesamozavesten, negotov, podredljiv človek, ko prevzame krmilo organizacije, nadene masko pomembnosti in navzven nastopa drugače. Najpogosteje začuti potrebo, da postane pomemben (skozi plus minus pozicijo – o njej smo pisali v prejšnji številki) namesto, da bi si pridobil nekaj samozavesti in gradil svojo socialno moč skozi korektnost do podrejenih. Zamislite si, koliko energije potrebuje človek, ki je globoko v sebi prepričan, da je manj vreden od drugih, navzven pa želi kazati ravno obratno…
Boštjan Polutnik