Vodje, ki od sodelavcev zahtevajo spoštovanje, ne vedo natančno, kaj zahtevajo. Zahtevajo namreč nekaj, česar ni mogoče doseči na ukaz. Spoštovanje je čustvo.
Čutimo ga do druge osebe ali natančneje do nekaterih njenih lastnosti, ki so nam pomembne. Pri sočloveku lahko spoštujemo natančnost, delavnost, varčnost, korektnost, zvestost, potrpežljivost, pogumnost in še bi lahko naštevali.
Tisti, ki druge podcenjujejo, prezirajo, zahtevajo od njih podrejanje, so arogantni, vzvišeni, ošabni, ne bodo spoštovani. Pogosto so to ljudje, ki zasedajo družbeno vlogo, ki jim daje formalno moč (vodje na različnih nivojih). Mislijo, da se jih morajo sodelavci bati, da jih bodo spoštovali in od njih celo zahtevajo, da jih morajo spoštovati. S tem pogosto le tolažijo svoj ego in zdravijo svoje komplekse. Medtem ko je spoštovanje pozitiven odnos do drugih, je strah negativen. Pri strahospoštovanju se ljudje le delajo, da spoštujejo, v resnici pa…
Spodbujajte sodelavce tako, da:
- Jih sprejemate kot spoštovanja vredne, odgovorne, odrasle ljudi. Ravnajte z njimi tako, kot si želite, da bi drugi ravnali z vami.
- Zaupate v njihove sposobnosti. Povejte jim, da verjamete, da so sposobni dobro opraviti svoje delo.
- Ustvarite občutek, da so pomembni za doseganje ciljev organizacije. Da vam bodo to verjeli, morate to najprej verjeti vi sami.
- Sprejemate njihova mnenja, predloge, ideje…
- Pohvalite dobre rezultate in se zahvalite za izjemne dosežke. Pri vsakomur je možno najti nekaj, kar je vredno pohvale.
- Spreglejte manjše napake. Kadar je treba kritizirati, naredite to korektno. Ne pozabite povedati, kaj želite, pričakujete.
- Pri reševanju konfliktov med sodelavci, se nikoli ne postavite na eno stran.
- Priznajte svoje napake, opravičite se in zanje prevzemite odgovornost.
- Postavite jasna pravila in se jih dosledno držite.
- Nove delavce jasno seznanite s svojimi pričakovanji, s cilji organizacije, s pravili, ki v njej veljajo.
Pa še nekaj je pomembno: spoštovanje lahko dosežemo pri drugih le s spoštovanjem. Gre namreč za vzajemen odnos.
Boštjan Polutnik